Potřebné dokumenty

Pokud jste se rozhodli pořídit si nemovitost ve Španělsku, budete nutně potřebovat tzv. NIE. Je to identifikační číslo cizince. Vyřizuje se na cizinecké policii. Vyřízení trvá pár týdnů, záleží na dostupnosti termínu. Pod tímto číslem se budete identifikovat na veškerých úřadech. Je také potřebné pro uzavření smluv na elekřinu, vodu, telefon, internet, pojištění , daně a jiné.
Následně budeme potřebovat otevřít bankovní účet ve Španělské bance. Nepotřebuje se k tomu nic jiného, než osobní doklady.
Číslo NIE a bankovní účet pro klienty samozřejmě zařídíme.

Náklady na koupi nemovitosti

 

Ceny nemovitostí nejsou konečné.

Nezahrnují daň z koupě nemovitosti, právnické služby, notářské poplatky, poplatky na zápis do registru nemovitostí a daně. U novostaveb je třeba k ceně počítat s poplatky ve výši 13,5% ( 10% DPH, 1% právnické služby, 1% notářské a registrační poplatky, 1,5% daň na novostavby).
NOVOSTAVBY:
U novostaveb probíhá proces rezervace a koupě různými způsoby. Většinou záleži, v jaké fázi výstavby se daná nemovitost nachází.
Off plan:
Nákup nemovitostí přes plán. Tento způsob je zde velmi častý. Pokud si chcete vybrat ty nejlepší apartmány nebo domy, je to nejlepší způsob. Navíc nákup nemovitostí přes plán je vždy chytrá možnost investice, kde ušetříte 10 – 15% z ceny nemovitosti. Většina developerů následně během stavby zvedá ceny nemovitostí. Tento způsob je také velmi oblíbený, protože Vám dává prostor splátek a došetření cílové částky nemovitosti do doby, dokud se projekt nedostaví.
Pokud jste si vybrali Vaši vysněnou nemovitost, musí se nejprve zaplatit rezervační poplatek. Ten bývá v řádu 3000€ – 10 000€ Euro, záleží na ceně a typu nemovitosti. Tímto rezervačním poplatkem zajistíte stažení nemovitosti z prodeje a rezervujete si ji pro sebe.
Dále následuje podpis soukromé smlouvy o koupi nemovitosti. Tato smlouva se uzavírá mezi kupujícím a developerem a zavazuje Vás ke koupi dané nemovitosti.
U nemovitostí off-plan jsou podmínky plateb různé, kde záleží na develeperovi, který určuje způsob plateb. U některých projektů se při soukromé kupní smlouvě skládá záloha ve výši 30%. Tato smlouva se podepisuje při obdržení stavebního povolení. Někdy může být i částka 30% rozdělena na měsíční splátky po dobu stavby, což většinou bývá 18 – 24 měsíců.
Peníze, které jste zaplatili při podpisu sourkromé kupní smlouvy jdou na speciálně krytý a pojištěný účet, což zaručuje 100% vrácení částky, kdyby se developer ocitl v problémech.
Jakmile je dostavěna stavba a developer obdrží kolaudační licenci, domluví se notářský termín k veřejnému podpisu koupě. V této fázi u notáře předáváme developerovi šek , vystavený španělskou bankou. Šek bývá na zbývajících 70% ceny z nemovitosti + příslušné DPH 10%.
Gratulujeme, stali jste se vlatníky nemovitosti.

Nákup rozestavěné nemovitosti:
Probíhá podobně, jako nákup nemovitosti OFF-PLAN, ale většinou se skládá rezervační poplatek a při podpisu soukromé kupní smlouvy se převádí 30% z ceny nemovitosti, doplatek 70% činí po dokončení stavby po získání kolaudační licence a při podpisu veřejné kupní smlouvy u notáře.

Nákup nemovitosí z druhé ruky:
U použitých nemovitostí se neplatí DPH, ale daň z nabytí nemovitosti, což činí 7% z prodejní ceny nemovitosti. Dále je nutno připočítát 1,5% notářské a registrační poplatky, 1% právní služby.

Naše služby prodejem nemovitosti nekončí.

Následně zajistíme zasmluvnění dodávek elektřiny, vody, telefonu, internetu a všechny platby, spojené s držením nemovitosti.
Property management: pokud jste dlouhou dobu mimo váš druhý domov, zajistíme Vám pravidelnou kontrolu nemovitosti, větrání, úklid před příjezdem, předání klíčů, daňové přiznání, atd.
Roční náklady na nemovitost:
Kromě elektřiny, vody se platí následující poplatky:
1x ročně daň z nemovitosti (cena se odvíjí dle lokality a velikosti nemovitosti 500-1500€)
Pojištění nemovitosti
Komunitní poplatky ( poplatky na úklid společných prostor, bazén, zahrady, fond oprav, atd)
Poplatky za odpadky/popelnice (10-15€ měsíčně)
Daň nemovitosti pro nerezidenty ( Procentuální částka vyplývající z daně z nemovitosti a katastrální hodnoty)

Organizace prohlídek nemovitostí:

Plánujete pořízení nemovitosti na Costa del sol? Zajistíme Vám vše.
Rozhodnete-li se nás kontaktovat při nákupu Vaší nemovitosti na jihu Španělska, rádi Vám pomůžeme se vším, co je spojené s Vaším příjezdem.
– Pomoc při vybírání letenek
– Sjednání autopůjčovny
– Sjednání ubytování (apartmán, hotel)
– Rezervace golfového hřiště
– Doprava – transfer z letiště do místa ubytování
Právnické služby při pořízení nemovitosti:
Pro naše klienty nabízíme nadstandartní právnické služby v českém a slovenském jazyce, aby koupě byla transparentní a objektivní a nic se nemohlo ztratit v překladu. Klient je u nás na prvním místě. Právní oddělení dbá na legitimitu kupních smluv a postupů. Právnické služby jsou vždy velkou výhodou a jistotou. Někdy se může stát, že Vám nesedí termín předání bytu a vy nemůžete přiletět ke koupi. V tomto případě Vás zastoupí právnické oddělení, smlouvu podepíše u notáře za Vás na základě plné moci.